AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 23 Mayis 2018 Çarsamba 02:00
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLE & KÖYLEREĞİTİM SAĞLIKESNAFLARIMIZ
KUMLUCA HAVA DURUMU
KUMLUCA
COĞRAFİ YAPI
1988 Yılında ilçe olan Karamanlı, Türkiye'nin Akdeniz Bölgesinin Göller yöresinde bulunan Burdur İlinin bir ilçesidir. Bağlı bulunduğu Burdur ilinin 60 km. güney - batısındadır. Bulunduğu yerin özelliği bakımından Burdur - Fethiye, Denizli - Antalya ulaşımının kavşak noktasında bulunmaktadır. Bu özelliği ile  önemli bir ulaşım etkinliği vardır.
Asartepe, Ardıçlı Tepe ve Menekşe Sivrisi  tepelerinin eteğinde bulunan Karamanlı 30.000 dönümü aşkın Koca Ovasına hakim bir noktadadır. Yeni ilçe olması sebebi ile ismini resmiyete koyamamış Karamanlı Ovası coğrafya kitaplarında Tefenni Ovası olarak geçse de ovanın büyük bölümü ilçe halkına tapuludur. İlçenin 3 Km kuzeyine konumlanmış 25 milyon metreküp su tutma kapasitesi ile barajı ovanın büyük bir kesiminin sulamasını sağlamaktadır. İlçe mezarlığınında bulunduğu Ardıçlı Tepe hariç Menekşe Sivrisi ve ovanın dayandığı Güney Toros sıradağlarının kolları kıraç, bitki örtüsünden yoksun ve çıplaktır.
Dağlar : Karamanlı ilçesi'nin başlıca dağları, doğuda Bozdağ (Kağılcık Dağı), yükseltisi 1850 m. batıda Eşeler dağı en yüksek tepesi Akkaya 2254 m. dir. Güneyde ise manca tepesidir. Karamanlı Ovasını kuzeyden çevreleyen dağların çoğunluğu kalkerden oluşmuştur. Kuzey -d oğu, güney-batı doğrultusunda uzanan dağlar, yaşı kesin olarak bilinmeyen ve genellikle mesozoik'e mal edilmiş kalkerlerle, yaşı eosen olarak tespit edilmiş kalkerlerden oluşmuştur. Asgari yükseklikleri 400-800 m. arasında olan ve birbirlerinden geniş vadilerle ayrılmış bu dağlar gençtir ve aşınmıştır.
Ovalar : Ortalama denizden 1075-1150 m. yüksekliktedir. Eni 13-27 km., boyu 4-27 km. dir. Toplam genişliği ise 408 km2 dir. Burdur deprasyonunun güney batısında mera ve konglomeralar'dan müteşekkil tepe ve sırtlar, İsin Ovası'nı Karamanlı Ovası'ndan ayırmaktadır. Burdur - Tefenni soşesi İsin Ovasına doğru hafifçe eğik olan Neojen tepelerini geçtikten sonra aşınma ovası manzarası   gösteren bir düzlüğe gelmekte ve biraz ilerde Karamanlı Ovası'na doğru tedrici bir surette inmektedir. Biraz daha güney - doğuda Karataş Tepesi  (1415 m.) ile soşe arasında alçak bir sahada sular toplanarak küçük bir göl olan (yazın bataklık halinde) Karataş Gölünü meydana getirirler. Göl daha batıdaki Karamanlı Ovasından bir setle ayrılmıştır. Güney, güney-batı, kuzey, kuzey-doğu istikametinde uzanan Karamanlı Ovası, Burdur deprasyonu gibi büyük bir deprasyonun tabanını teşkil etmektedir.
İklim : Karamanlı Burdur Göller yöresine dahil olup iklim bakımından  Akdeniz iklimi ile İç Anadolu iklimi arasında bir geçiş teşkil eder. Genellikle yazları sıcak ve kurak, Kışları soğuk ve kar ile karışık yağmurludur.
Akarsular : Karamanlı'nın en önemli akarsuları Alakır ve Karaçay' dır.
Alakır Çayı : Tefenni, Karamanlı ve Yeşilova arasındaki Eşeler yaylasından çıkan bu çay Alakır veya Bozçay adı ile anılır. 80 km'lik bir yatak takip ederek, Burdur Gölüne dökülür. Vasati 400 lt/sn su taşır. Bu çay Karamanlı'nın güneyindedir.
Karaçay : (Değirmenler deresi suyu) Dereköy içinden çıkarak Çaltepe'den akan su ile birleşir. Daha sonra evciler, Memiş, İki oluk ve çatak deresi kollarınıda alarak, Bozdağın önüne yapılmış olan Karamanlı Barajına karışır. Baraj yapılmadan önce Alakır çayına kadar ulşıp onunla birleşirmiş. Rejimi düzensizdir. Karların erimesi ve ilkbaharda yağan yağmurların etkisiyle mayıs sonuna kadar bol suludur.
Bitki Örtüsü : Karamanlı ilçesinin tabii bitki örtüsü step görünümündedir.
Deve dikeni, kekik, kaz ayağı gibi bitkiler en çok göze çarpanlarıdır.
Ormanlar : Karamanlı Belediye hudutları içinde 20 km. derinlikte 10 km. enindeki Eşeler yaylası ve ormanları ile kaplıdır. Bu sahaların  3/4 orman ve çeşitli ağaçlarla kaplanmış durumdadır. Çam, Ardıç vb. ağaçlar kesilerek satışı yapılmakta, boşalan sahalar yeniden çam dikilerek geliştirilmektedir.

 
801 Kere Okundu

2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com